Ułatwienia dostępu

Tłumaczyli dla Muzeum

Czy jest możliwe połączenie lekcji historii z lekcją języka obcego? Oczywiście, że tak! Jeśli chcecie się o tym przekonać, zapraszamy Was do zwiedzenia wystawy, pt. : „Wielka Wojna 1914-1918. Châteauroux-Gütersloh-Verdun.", prezentowanej w Gmachu Głównym grudziądzkiego Muzeum.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 24 października b.r., z udziałem władz naszego miasta, w osobach : Prezydenta Grudziądza p. Roberta Malinowskiego, który objął wystawę patronatem honorowym, Wiceprezydenta Grudziądza p. Przemysława Ślusarskiego, Dyrektora Muzeum Miejskiego w Gütersloh oraz licznych grudziądzan, wśród których byli także uczniowie naszej szkoły. Wystawa została przygotowana przez dwa partnerskie miasta : francuskie Châteauroux i niemieckie Gütersloh, z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia I wojny światowej i miała swoją premierę we Francji i Niemczech w 2014 roku. W bieżącym roku do projektu dołączył Grudziądz-miasto partnerskie Gütersloh. Ekspozycję wzbogacono o zdjęcia ilustrujące działania i straty wojenne pod Verdun. Dyrekcja Muzeum zaprosiła do współpracy w przygotowaniu wystawy uczniów naszej szkoły. Wykonali oni tłumaczenia z j. francuskiego i j. niemieckiego opisów plansz i fotografii, stanowiących trzon wystawy. Uczniowie z klas : I b TH-Patrycja Karczewska, II b TżiUG-Ilona Jaskulska, Dominika Kondracka, III a TH-Aleksandra Goszczyńska, Dominika Sowińska, Natalia Janz, III b TH-Aleksandra Kowalska, Kamila Steinbihs, III ŻŻ-Angelika Banaś, Daniel Szlachta, Milena Żbikowska i IV c TŻiUG/TOT-Patryk Flader, Dominika Goryl, Milena Gumieniak, Krystian Korgul, Mateusz Kobus, Adrian Kruk, Karolina Laskowska, Justyna Sybilska, Karol Pokorski, Paweł Wąsikowski, pracowali pod opieką merytoryczną p. Agnieszki Fularczyk i p. Magdaleny Szwedy.
Celem głównym wystawy jest pokazanie za pomocą fotografii życia francuskich i niemieckich cywilów, żyjących w Châteauroux i Gütersloh w okresie I wojny światowej. Dla naszych uczniów współudział w przygotowaniu ekspozycji był jednocześnie ćwiczeniem językowym jak i okazją do przypomnienia faktów z historii tej wielkiej tragedii początku XX stulecia.
Wystawę można oglądać do końca grudnia b.r. Serdecznie zapraszamy!

P1030670