plenfrdeit

Zespół Szkół
GASTRONOMICZNO-HOTELARSKICH

im. Marii Skłodowskiej-Curie

Święto Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła również aktywnie włączyła się do uczczenia tego święta. 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się konkurs pieśni patriotycznych pod patronatem Muzeum Niepodległości. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć także udział w innych wydarzeniach związanych z tym świętem. 

Na lekcjach historii u pań Hanny Bogdańskiej-Szczygieł i Eweliny Dąbrowskiej uczniowie klas III i IV adresowali pocztówki z życzeniami radosnego Święta Niepodległości. Przeddzień Święta szkolni listonosze rozdali kartki uczniom i nauczycielom naszej szkoły organizując Pocztę Niepodległościową. Pocztówki były z ubiegłorocznych edycji akcji "Mamy Niepodległą", organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego.

 Uczniowie klasy I RTŻ, szkolny Klub Historyczny im. AK oraz nauczyciel historii Ewelina Dąbrowska, wzięli udział w marszu upamiętniającym Święto Niepodległości. Zapalili znicze pod pomnikiem Wiktora Kulerskiego, a także rtm. Witolda Pileckiego, organizacji Rota, Józefa Piłsudskiego, a także na rynku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Na rynku odśpiewano hymn Polski, razem z delegacjami innych grudziądzkich szkół.

 Klasa I sbb upamiętniła Andrzeja Steczko, nauczyciela naszej szkoły, który został zamordowany 11 listopada 1939 r. przez niemieckiego okupanta. Na tablicy przy sekretariacie powiesili biało-czerwoną kokardę.

 Na drzwiach sali historycznej od 7 do 10 listopada zawieszona była gra on-line. Celem gry było rozwiązanie 4 zadań, zdobycie 4 wskazówek, aby wskazać konkretną postać z "Galerii Rodziców Niepodległej". Prawidłową odpowiedź wskazało kilkoro uczniów, którzy otrzymali oceny z historii. A poszukiwana postać to Ignacy Jan Paderewski. Serdecznie gratulujemy!

 W dniu Narodowego Święta Niepodległości delegacja szkoły w składzie pan dyrektor Rafał Szweda, nauczyciel historii Ewelina Dąbrowska oraz poczet sztandarowy i członkowie szkolnego Klubu Historycznego im. AK, wzięła udział w miejskich uroczystościach na grudziądzkim rynku. Uroczystość rozpoczął koncert pieśni w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Następnie odśpiewano hymn Polski, a żołnierze wciągnęli polską flagę na masz. Uroczystość zamknęło złożenie kwiatów przez delegacje, a także salwa honorowa wojska polskiego.

 Uczniowie Klubu Historycznego im. AK, pod opieką Eweliny Dąbrowskiej, udali się na Cytadelę. To jeden z niewielu dni w roku, kiedy ten wojskowy obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Chłopcy zobaczyli współczesny sprzęt wojskowy (również od środka :), rozmawiali z saperem o jego pracy, a także poznali pruski garnizon z czasów wojen napoleońskich.

Fotorelacja: https://zsgheu-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/edabrowska1_zsgh_eu/Egl6EPDlQ7VPvPx2IOLot2ABiSn9mfi31Ik5MJWza-IR4g?e=ivXb3L

 

WIRTUALNY

SPACER