Ułatwienia dostępu

Klub AK w Warszawie

24 kwietnia odbyła się wycieczka do Warszawy. Wzięli w niech udział uczniowie Klubu Historycznego im. AK i sympatycy historii, pod opieką p. Justyny Kacały, p. Aleksandry Olechowskiej, p. Agnieszki Nowak i p. Eweliny Dąbrowskiej.

Pierwszym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie, gdzie wysłuchaliśmy opowieści Pani Przewodnik o Warszawie, pomniku fryderyka Chopina oraz wiele ciekawostek o życiu Józefa Piłsudskiego w stolicy. Następnie przeszliśmy na ulicę Rakowiecką do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Tutaj poznaliśmy tragiczną historię polskich bohaterów - więzionych i mordowanych przez władze komunistyczne. Zobaczyliśmy cele, w których byli Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, czy też Hieronim Dekutowski „Zapora”. Zapaliliśmy znicz i minutą ciszy oddaliśmy hołd bohaterom pod murem, gdzie wykonywano wyroki śmierci poprzez rozstrzelanie.

Następnie udaliśmy się na Powązki, gdzie oprowadził nas edukator z IPN. Poznaliśmy historię cmentarza, zapaliliśmy znicze na grobach wielu ważnych Polaków m.in. gen. Emila A. Fieldorfa „Nila”, na grobie Marii Pileckiej, Krzysztofa K. Baczyńskiego. Odwiedziliśmy także grób Tadeusza Maślonkowskiego „Sosny i Henryka Petryki „Karola”, których odegraliśmy w inscenizacji o Powstaniu Warszawskim. Najwięcej emocji i refleksji wzbudziła Łączka – dawny śmietnik cmentarza, na którym komuniści bezimiennie grzebali polskich bohaterów. Historia upomniała się o nich i dzięki ekshumacjom IPN udało się odnaleźć wielu z nich. Niestety, nie wszystkich.

ZDJĘCIA Z WARSZAWY