Ułatwienia dostępu

100-lecie Królestwa Polskiego

W 1025 r. Bolesław Chrobry koronował się na pierwszego króla Polski. Z tej okazji wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie „1000-lecie Królestwa Polskiego”, w ramach którego zrealizowaliśmy kilka historycznych zadań.

Organizatorami byli uczniowie z Klubu Historycznego im. AK oraz Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Eweliny Dąbrowskiej. Mieliśmy do wykonania trzy zadania obowiązkowe: film z pozdrowieniami dla króla, szkolny dzień z królem oraz escape room.

W filmie ukazaliśmy 1000 lat historii Polski poprzez ukazanie wybranych postaci historycznych i ich znanych cytatów. Wydarzenie koronacji uczciliśmy również wykonując wiele zadań dodatkowych. W ramach zajęć praktycznych uczniowie piekli królewskie ciasteczka (podziękowania dla p. H. Świrzyńskiej), szyli sakiewki na denary Chrobrego oraz stroje – suknie dla dam, koszulę i płaszcz dla króla (dziękujemy p. J. Okonek), projektowali graficznie koronę Chrobrego (dziękujemy p. D. Supulak-Szymańskiej), a także były warsztaty decupage w zdobieniu szkatułek na królewskie klejnoty (dziękujemy p. H. Bogdańskiej-Szczygieł i szkolnemu kołu wolontariatu). W ramach lekcji historii uczniowie poznali życie króla Chrobrego, o czym opowiadał on sam! A także pojawiły się nowe pomysły na banknot 20-złotowy oraz okoliczna gazetka na holu szkoły z wizerunkami władców Polski.

Escape room zrealizowaliśmy w bibliotece. Rymowane zadania prowadziły przez denary, poprzez mapę granic państwa Piastów, aż do królewskiej korony. Rozwiązanie zadania pozwoliło na otwarcie szkatuły ze skarbca króla. A co niej było? Wiedzą ci, którzy odwiedzili bibliotekę.

Dzień z królem zaczął się od uczty z królem, na której nie zabrakło królewskich ciasteczek. Następnie król wysłuchał pieśni po łacinie w wykonaniu szkolnego chóru (dziękujemy p. R. Strożyk, p. M. Piaseckiej i chórowi). Pozdrowił swoich „poddanych” spacerując po uliczkach Grudziądza – była okazja na sesję zdjęciową w pobliżu średniowiecznych murów. Następnie zaprosił społeczność szkolną do wspólnych tańców na boisku szkolnym. Były też korony oraz trąbki z wizerunkami królów, aby zrobić hałas dla Chrobrego. Uczniowie stworzyli wielki napis „1000” i okrzyk „Podziękowania dla Bolesława Chrobrego za tysiąc lat Państwa Polskiego” – ustawienie nas na boisku było nie lada wyzwaniem (dziękujemy p. P. Zyglarewicz).

29 kwietnia król, wojowie oraz damy dworu udali się do grudziądzkiego muzeum. W ramach wtorków muzealnych przeprowadziliśmy zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej. Dzieci najpierw wysłuchały krótkiej opowieści o Chrobrym i koronacji. Następnie wykonały papierową koronę, zdobiąc ją przeróżnymi „klejnotami”. Gdy wszystkie głowy były już koronowane nadszedł czas na naukę tańca średniowiecznego oraz zdjęcie z królem. Dziękujemy Muzeum za zaproszenie!

Podziękowania dla wszystkich Nauczycieli i Uczniów zaangażowanych w ten projekt! J <3

ZDJĘCIA

#1000koronacjiBolesławaChrobrego

#MHP

#PTH

#1000KrólestwaPolskiego