Warsztaty ZSGH
Dzień kuchni rosyjskiej
W Warsztatach Szkolnych organizowany jest cykl prezentacji „ Kuchnie obcych narodów oraz kuchnie regionalne", 22 listopada 2011 roku zorganizowano DZIEŃ KUCHNI ROSYJSKIEJ.
Historia sztuki kulinarnej Rosji sięga VI wieku p.n.e. Żołnierze piechoty scytyjskiej i mongolskiej wnieśli wiele zwyczajów kulinarnych, to oni nauczyli Słowian zakwaszać mleko i przyrządzać napoje mleczne fermentowane (jogurt, kefir), a także kwasić kapustę oraz inne warzywa. Dania w Rosji podaje się jedne po drugich: zakuski (przystawki) to najlepiej bliny - czyli placuszki z mąki pszennej i gryczanej, zwykle drożdżowe, podawane na gorąco, z roztopionym masłem i śmietaną, a do tego czerwony lub czarny kawior. Typową zakuską jest oliwje, sałatka z siekanego mięsa i warzyw obficie polana śmietaną, i sieliodka pod szuboj, relikt kuchni sowieckiej, czyli „śledź w futrze”.
Zupa to oczywiście solianka lub sziszi (kapuśniak). Danie mięsne to choćby Boeuf Strogonow, czy uzbecki płow.
Co piją w Rosji? Popularny jest sbitien, napój sporządzany z wody lub słabego wina z miodem, cukrem, melasą, sokami i przyprawami, często podprawiany wódką dla wzmocnienia działania.
Desery to najczęściej różnego rodzaju kisiele i prianiki (pierniczki). No i na koniec tradycyjna herbata z samowara , oczywiście z konfiturą. Pamiętajmy w Rosji herbaty się nie słodzi, jeśli chcesz „pić słodką” cukier w grudkach wkłada się do ust i popija gorącym naparem!
Nauczyciele chcąc zaznajomić konsumentów ze smakami i potrawami kuchni rosyjskiej zaplanowali specjalne menu w oparciu o dania i surowce wchodzące w skład narodowych dań Rosji:
• Zupa – Solanka
• II danie - Naleśniki z nadzieniem serowo ziemniaczanym z sosem pomidorowym. Brokuł z wody.
• Napój - Herbata z konfiturą.
Obiad został przygotowany przez uczniów klasy I B kmg, pod nadzorem pani mgr inż. Katarzyny Markiewicz-Rejewskiej. Dekoracja stołówki była bardziej uroczysta, tego dnia dominowały barwy związane z flagą Rosji, na jednym ze stolików rozłożono książki kulinarne z recepturami potraw oraz dekoracje związane z Rosją, konsumenci słuchali rosyjskiej muzyki oraz mogli poczęstować się chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Na stolikach ustawiono flagę oraz krótka informację o zwyczajach kulinarnych Rosji. Aranżacją stołówki zajęła się mgr Beata Wiklińska i mgr. inż. K. Markiewicz-Rejewska.
Podczas dnia rosyjskiego konsumenci podkreślali miłą atmosferę panującą w stołówce oraz jej uroczysty wygląd, wyrażali zadowolenie z urozmaicenia jadłospisu i z możliwości poznania dań narodowych Rosji.